Měření teploty procesoru u MTCD jednotek s procesorem Rockchip PX5 A53 (RK3688)

Po koupi 2DINového autorádia Xtrons TB706APL (Xtrons TB706PL) jsem se snažil změřit teplotu na procesoru jednotky, abych si potvrdil či vyvrátil nutnost doplnění dodatečného chlazení jednotky. Protože se mi s pomocí běžných aplikací v Google Play nepodařilo změřit uvedenou teplotu, musel jsem toto řešit hardwarovou cestou. Bohužel žádná aplikace uzpůsobená k měření teplot v telefonech a tabletech si nedokázala poradit s měřením teploty na MTCD jednotce. Všechny aplikace, a že jsem jich vyzkoušel opravdu hodně, hlásili nepřítomnost teplotního senzoru.

Tento problém jsem neměl jen já, ale i ostatní uživatelé z XDA fóra. Naštěstí jeden z uživatelů z tohoto fóra, konkrétně lefterisa3 přišel na to, že v souboru /sys/rockchip_thermal/temp je v textové podobě ukládána aktuální teplota procesoru.

Tato věc se řešila ve vlákně Temperature measurement on Rockchip PX5 A53 (RK3688), kde opět stejný uživatel přišel s aplikací Cool Tool – system stats.

Její nastavení pro snímání teploty z procesoru Rockchip PX5 A53 (RK3688) je pro někoho, kdo tento program vidí poprvé, trošku méně intuitivní, proto jsem raději sepsal krátký návod.

Ve spuštěné aplikaci Cool Tool vyberte záložku LABELS.

Sjeďte dolů a klikněte na FINE TUNING.

Vyberte Custom Label 1.

Do položky Path vepiště /sys/rockchip_thermal/temp, potvrďte tlačítkem OK a poté tlačítkem DONE.

Aktivujte položku Custom Label 1. Widget programu Cool Tool aktivujte tlačítkem ENABLE.

Výsledný pohled na aktivovaný widget zobrazující kromě aktuální teploty i vytížení procesoru, frekvenci procesoru a volnou RAM. U jednotlivých zobrazovaných položek můžete měnit jejich barvu, umístění, velikost a další, dle přání každého soudruha. 🙂

Napsat komentář

Můžete použít tyto HTML tagy

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>