Aktualizace MTCD jednotky a nahrání alternativní ROM do MTCD jednotky

Postup pro nahrání alternativní ROMky do MTCD jednotky (MTCD head unit) je velmi jednoduchý a je totožný s postupem pro nahrání aktualizace. Aktualizaci získáte obvykle od svého prodejce, když s ním začnete řešit, že Vám něco nefunguje. Většina prodejců své aktualizace zasílá jen na vyžádání, nevím o žádném místě, kde by jste tyto aktualizace mohli najít na jednom místě.
Teda vlastně vím, je to XDA fórum, kam odkazy na aktualizace nahrávají samotní uživatelé, kteří tyto odkazy získali od prodejců.

Já vlastním MTCD jednotku s procesorem Rockchip PX5 A53, proto všechno co zde uvedu se bude týkat MTCD jednotek s tímto procesorem. Postupy aktualizace jsou totožné i pro jednotky s procesorem Intel SoFIA 3GR, jen nevím o žádných alternativních ROMkách pro tyto jednotky. Nikdy nenahrávejte ROM určenou pro jednotku s procesorem Rockchip PX5 A53 do jednotky s procesorem Intel SoFIA 3GR!

Aktualizace MTCD jednotky s procesorem Rockchip PX5 A53

Než budete číst dále, tak jen upozorňuji, že postupy podle tohoto návodu provádíte na své vlastní nebezpečí a pokud si uděláte z MTCD jednotky nepoužitelnou plechovou krabičku, tak já za to nenesu žádnou zodpovědnost.

Na své jednotce si nejprve ověřte, že máte MTCD jednotku s procesorem Rockchip PX5 A53. Tuto informaci si ověříte v Nastavení >> Informace o tabletu, kde vyhledáte položku Číslo sestavení a MCU verze. U čísla sestavení musí být na začátku uvedeno px5 a u MCU verze MTCD, ostatně jak je vidět na obrázku.

Aktualizace, kterou získáte přímo od výrobce nebo stáhnete z XDA fóra je obvykle uložena v RAR archívu. Po jeho rozbalení získáte 2 IMG soubory (dmcu.img a update.img).

Soubor dmcu.img obsahuje aktualizaci desky MCU, která řídí fyzická tlačítka a A/V vstupy/výstupy do/z hlavní jednotky a je specifický pro každého výrobce. Aktualizace MCU desky od jednoho výrobce by neměla být použita na MCU desku druhého výrobce. Mohlo by to způsobit nepředvídatelnou odezvu fyzických tlačítek nebo CAN sběrnice a nebo dokonce “bricknutí” jednotky.

Označení výrobce jednotky zjistíte v Nastavení >> Informace o tabletu z položky MCU verze. Jsou to ty 2-3 písmena uvedená za MTCD. Já vlastním jednotku Xtrons TB706APL (Xtrons TB706PL), výrobce je zde označený jako GS, jak vidíte na obrázku.

Soubor update.img obsahuje aktualizaci samotného Androidu, který je v současné verzi založený na Androidu 6.0.1. Tyto soubory s aktualizací Androidu je možné, na rozdíl od aktualizace MCU desky, kombinovat mezi jednotlivými prodejci/výrobci. Tzn. můžu si do své jednotky Xtrons (GS) nahrát aktualizaci od společnosti Dasaita (HA) nebo jiného prodejce/výrobce. Nesmím, ale zapomenout na to, že se musí jednat o aktualizaci pro MTCD jednotku s procesorem Rockchip PX5 A53 s odpovídajícím rozlišením displeje.

Po tom, co máte jistotu, že jste zvolili správný aktualizační balíček pro svou jednotku vykopírujte IMG soubor(y) na paměťovou kartu/flash disk. Toto záleží na jednotce, kterou vlastníte, v mém případě kopíruji IMG soubory na paměťovou kartu, kterou následně vložím do slotu v přední části jednotky označeného jako GPS. Bližší informace pro Vaši jednotku hledejte u výrobce, na XDA fóru a nebo postupně zkoušejte všechny možné varianty.

Po připojení paměťové karty/flash disku s aktualizačním balíčkem pro MCU (dmcu.img) do jednotky přejděte do Nastavení >> Informace o tabletu, kde klikněte na MCU Update. Měli by jste následně vidět nově otevřené okno, kde aktualizaci potvrdíte tlačítkem Install.

Během updatu v žádném případě nevypínejte svou MTCD jednotku!

Po připojení paměťové karty/flash disku s aktualizačním balíčkem Androidu, tzv. ROMky (update.img) by se Vám mělo na displeji zobrazit okno s výzvou k aktualizaci. Pokud se tak automaticky nestane nebo jej omylem zavřete přejděte do Nastavení >> Informace o tabletu, kde klikněte na Aktualizace systému. V nově otevřeném okně, které vidíte níže, máte možnost zakliknout položku Wipe data and format flash!. Toto se doporučuje při přechodu z ROMky od jiného výrobce/prodejce.

Během updatu opět v žádném případě nevypínejte svou MTCD jednotku! Aktualizace ROMky může trvat 15 – 20 min, buďte proto trpěliví.

Alternativní ROM pro MTCD jednotku s procesorem Rockchip PX5 A53

Alternativní ROM, kterou využívám ve své MTCD jednotce je Malaysk ROM. Její tvůrce pochází z Ruska a upravuje ROMku, kterou pravidelně vydává Dasaita (HA). Balíček s Malaysk ROM obsahuje pouze update.img, tzn. dá se použít na jakékoliv MTCD jednotce s procesorem Rockchip PX5 A53. Balíček pro aktualizaci své konkrétní MCU desky si musíte dohledat na XDA fóru.

Balíček s Malaysk ROM si můžete stáhnout z prvního příspěvku ve vláknu označeném jako [ROM][PX5][HD] Malaysk ROMs for any yet known MTCD-Device na XDA fóru, kde se zároveň řeší možné problémy s touto ROMkou. Bohužel zveřejněné odkazy na Yandex disk většinou během prvních hodin překročí svůj limit a pro stažení ROM z těchto odkazů si budete muset registrovat účet u Yandexu. Protože azbuka i s využitím Google translatoru není pro všechny, tak se budu snažit jednotlivé verze ROM od Malayska nahrávat na MEGA disk.

Abych měl vše pohromadě, najdete na mém MEGA disku ještě aktualizační balíčky pro desku MCU určený jednotkám s označením GS.

doplněno 25. října 2017

Aplikováním nově vydaných aktualizací pro MCU desky dojde k přejmenovaní MCU verze z původního označení MTCD na MTCE. Dle informací na XDA fóru se má jednat o podstatně přepsané ovladače k MCU desce, proto se měli výrobci rozhodnout k tomuto přejmenování.

Stejná situace se měla týkat MTCB/MTCC jednotek v minulosti. Na své jednotce jsem toto vyzkoušel a žádný problém jsem s nově označenou verzí nezaznamenal.

Další aktualizační balíčky pro desky MCU najdete na XDA fóru ve vlákně označeném jako MTCD PX5 Headunits Repository & information (Stock & Custom) – hledejte text Manufacturer’s MCUs.

Ve stejném vlákně najdete i odkazy ke stažení ROM pro PX5 jednotky od společnosti Dasaita – hledejte text Stock Android ROM Updates. Pokud nemáte jednotku od této společnosti, můžete bez obav instalovat pouze aktualizační balíček update.img.

Aby to nebylo vše málo zamotané, tak někteří uživatelé MTCD jednotek zkouší kombinovat aktualizace pro MCU desky napříč výrobci. Já osobně k tomu nemám dost odvahy, ale pro případné zájemce přidávám odkaz na XDA fórum a vlákno MTCD – Verified Cross compatible MCUs, kde se o tom můžete dozvědět víc.

Svou MTCD jednotku prodávám, v případě zájmu se podívejte sem 😉 .

2 komentáře u „Aktualizace MTCD jednotky a nahrání alternativní ROM do MTCD jednotky“

  1. Ahoj, vieš mi poradiť ako nahrať ROMku cez recovery, momentálne nemám funkčný systém v rádiu android 8, takže potrebujem postup pre flash z karty cez recovery. :/ Ale čo som skúšal, nič nefunguje

    Odpovědět
    • nevím jestli máš MTCD nebo Joying jednotku, já mám starší typ (Android 6), neznám novější typy, proto nevím, jestli tam není nějaký zásadní rozdíl, proto bych tě odkázal na XDA forum, pro vstup do recovery musíš většinou připojit klávesnici (přes USB) a pak kombinací tlačítek by ses měl dostat do recovery, víc najdeš na XDA fóru

      Odpovědět

Napsat komentář