Měření teploty procesoru u MTCD jednotek s procesorem Rockchip PX5 A53 (RK3688)

Po koupi 2DINového autorádia Xtrons TB706APL (Xtrons TB706PL) jsem se snažil změřit teplotu na procesoru jednotky, abych si potvrdil či vyvrátil nutnost doplnění dodatečného chlazení jednotky. Protože se mi s pomocí běžných aplikací v Google Play nepodařilo změřit uvedenou teplotu, musel jsem toto řešit hardwarovou cestou. Bohužel žádná aplikace uzpůsobená k měření teplot v telefonech a tabletech si nedokázala poradit s měřením teploty na MTCD jednotce. Všechny aplikace, a že jsem jich vyzkoušel opravdu hodně, hlásili nepřítomnost teplotního senzoru.

Tento problém jsem neměl jen já, ale i ostatní uživatelé z XDA fóra. Naštěstí jeden z uživatelů z tohoto fóra, konkrétně lefterisa3 přišel na to, že v souboru /sys/rockchip_thermal/temp je v textové podobě ukládána aktuální teplota procesoru.

Tato věc se řešila ve vlákně Temperature measurement on Rockchip PX5 A53 (RK3688), kde opět stejný uživatel přišel s aplikací Cool Tool – system stats.

Její nastavení pro snímání teploty z procesoru Rockchip PX5 A53 (RK3688) je pro někoho, kdo tento program vidí poprvé, trošku méně intuitivní, proto jsem raději sepsal krátký návod.

Ve spuštěné aplikaci Cool Tool vyberte záložku LABELS.

Sjeďte dolů a klikněte na FINE TUNING.

Vyberte Custom Label 1.

Do položky Path vepiště /sys/rockchip_thermal/temp, potvrďte tlačítkem OK a poté tlačítkem DONE.

Aktivujte položku Custom Label 1. Widget programu Cool Tool aktivujte tlačítkem ENABLE.

Výsledný pohled na aktivovaný widget zobrazující kromě aktuální teploty i vytížení procesoru, frekvenci procesoru a volnou RAM. U jednotlivých zobrazovaných položek můžete měnit jejich barvu, umístění, velikost a další, dle přání každého soudruha. 🙂

13 komentářů u „Měření teploty procesoru u MTCD jednotek s procesorem Rockchip PX5 A53 (RK3688)“

 1. Mam MTCE_XRC jen se sw tlacitky na strane. Jak jednotku vypnu uplne. Nyni se jen uspava (pise vypinam). Nezkousel jsi rozchodit DAB+? Mam usb DAB/DVBT2 stick ale s origo sw v jednotce nekomunikuje. Chodi s Wavesink.

  Odpovědět
  • MTCE jednotky jsou naprogramované tak, aby se pouze uspávaly, aby následně mohly rychle nabootovat a nemusel jsi dlouho čekat po nastartování auta na rádio. Nevím, jestli je dostupná nějaká úprava, která toto přenastaví. Osobně nevím, k čemu by to bylo dobré. Maximálně pokud by jsi na dlouhou dobu odstavil auto a nechtěl jsi vybíjet baterku.

   Pokud nenajdeš nějakou softwarovou úpravu, tak by bylo řešením upravit kabel, kterým je do rádia vedeno udržovací napájení, a to tak, že by jsi na něj přidal spínací tlačítko, pomocí kterého by jsi mohl přerušit toto napájení, čímž by se rádio úplně vypnulo. Osobně v tom nevidím nějaký přínos.

   DAB+ jsem nezkoušel rozchodit.

   Odpovědět
 2. Diky za odpoved! Mam jeste prosbu ohledne aktualizaci. Mely by se stahovat ze Store. Jednou se mi ukazaly a ja je zrusil. Najdu nekde cekajici aktualizace?. Ja mam jednotku od Erisin 9″ 4+32 Gb. Lepsi koupit nejde. Koupil jsem pres ebay z Anglie = bez cla a dph. Dodsni tyden cena 8000

  Odpovědět
  • nemám jednotku od Erisinu, mám jednotku od Xtrons, aktualizace se tam prováděly přes soubor, na který prodejce zaslal odkaz a který jsem si stáhnul, zkopíroval na microSD kartu a přes tu aktualizoval v jednotce

   v současné době tam mám alternatovní ROMku, kdy postup byl do určité verze podobný, od jisté doby je dostupná dílčí aktualizace přes Settings – About – Additional system update, možná to budeš mít podobné

   Odpovědět
 3. Dekuji, vse chapu. Jedna se mi o aktualizace nainstalovaneho sw, ne jednotky jako takove. Split screen jdu hledat a zkouset. S alternativni ROMkou zkusim jeste pockat.

  Odpovědět
 4. Split screen uz funguje – spustit prvni aplikaci a pridrzet ikonu spravce aplikaci ( obdelnicek vpravo nahore) pak se objevi druha polovina okna kde se zvoli druha aplikace

  Odpovědět
 5. Dobrý den,
  mám autoradio Rockchip PX5 a nahodně se radio pri vypnuti motoru neuspí,ale prejde do stavu uplneho vypnuti,takže pri startu auta se znova musi nabootovat. Kde muže byt chyba?Nekdy se dokonce stane,ze se radio nespusti vubec a musim je odmontovat a odpojit zcela od zdroje.Mam dojem,ze to dela po delsí jizde.Muze to byt treba prehrivanim radia?Dekuji za jakoukoliv radu.

  Odpovědět
  • Ahoj Milane, už je to nějaký pátek, co jsem toto rádio měl, tak si na to vzpomínám jen matně. Ale myslím, že to může souviset s přehříváním. Pokud by jsi chtěl mít 100% jistotu, tak bych radil vymontovat rádio a připojit jej na 12V zdroj a nechat jej běžet v místnosti, kde je normální teplota. Pokud by to neudělalo, byl by jsi „doma“.

   A nebo to zkusit změřit přes odkazovaný program.

   Obecně u čínských rádií je problém s přehříváním, já si dělal dodatečné chlazení a nebyl jsem sám.

   Že by se ti vzadu dotkly napájecí drátky odizolovanou částí navzájem asi můžeš vyloučit. To by ti udělalo taky reset rádia, spíš to vidím na tu teplotu.

   Odpovědět
   • Moc děkuji za odpověd.Take jsem si to myslel.Už jsem si koupil vetracek.Děkuji za reakci už jsem z toho byle neštasnej.

    Odpovědět

Napsat komentář