Aktualizace infotainmentu Columbus MIB2.5 ve Škoda Octavia 3 FL

Ve Škoda Octavia 3 FL z roku 2017, která mě v současné době říká pane, se nachází infotainment Columbus MIB2.5 s 9.2“ dotykovou obrazovkou. Když podržíte na infotaimentu v jakémkoliv vozidle zn. Škoda tlačítko MENU po dobu delší jak 3 sekundy, tak se přepne infotainment do “Režimu servisu”, kde můžete zjistit přes nabídku Aktualizace/verze softwaru nainstalovanou verzi daného infotainmentu.

Můj infotainment měl před aktualizací tuto verzi:

 • SW Train: MHI2_ER_SKG13_P3643
 • SW MU: 0933

Dekódovat verzi SW Train lze podle stránek https://mibwiki.one/doc/sw-train-decoding-ZhFzTqov38 (pro přístup na tento server se přihlašujete přes účet na Discordu nebo přes účet na Telegramu), v mém případě se podle znaků MHI2 jedná o jednotku vyrobenou společností Harman (verzi MIB2) , podle znaků ER o region ER (Evropa + Rusko), podle znaků SKG13 o značku Škoda s 9,2” displejem (tzv. MIB2.5) a podle znaku P se jedná o produkční (výrobní) verzi.

Soubor pro aktualizaci této jednotky lze stáhnout ze serveru https://mibsolution.one/, toto ovšem není oficiální server, který nabízí společnost Škoda svým zákazníkům jako je tomu v případě mapových podkladů. Nečekejte tedy oficiální podporu např. od společnosti Škoda. 🙂

Dále musím uvést, že ačkoliv zde uvádím postup pro aktualizaci infotainmentu, tak za případné poškození jednotky ve vašem autě nenesu já osobně žádnou odpovědnost a vše děláte na vlastní riziko. Nepovedenou aktualizací se totiž může stát, že se vám z jednotky stane “cihla”. Tento návod píšu pro to, aby případný zájemce o aktualizaci nemusel informace hledat na různých místech a fórech, ale měl vše na jednom místě.

Pro přístup na server https://mibsolution.one/ slouží jako uživatelské jméno a heslo slovíčko guest. Aktualizaci pro mou jednotku jsem hledal v adresáři Firmware >> MHI2. Zde jsou pro mou jednotku k dispozici 3 aktualizace:

 • MHI2_ER_SKG13_K4524_MU1382.7z
 • MHI2_ER_SKG13_P4518_MU1240.7z
 • MHI2_ER_SKG13_P4526_MU1440.7z

Já jsem si zvolil hned tu nejvyšší dostupnou, tedy verzi MHI2_ER_SKG13_P4526_MU1440.7z. Jak je z názvu této aktualizace patrné, tak se jedná o verzi určenou pro aktualizaci jednotky od společnosti Harman, určenou pro region ER, pro vozidlo Škoda s 9,2” displejem s produkční (výrobní) verzí 4526 a s verzí SW MU 1440. Tedy oproti mé původní verzi se jedná o velký skok dopředu.

Pokud by stahování balíčku z webu https://mibsolution.one/ trvalo delší dobu (při mém stahování byl server dosti vytížený), tak nabízím odkaz na disk Mega, kde jsou k dispozici poslední verze firmwaru pro infotainment od společnosti Škoda (SKG11 a SKG13).

V mém konkrétním případě, který zde popisuji, mě bude zajímat pouze balíček obsahující SKG13. Po stažení tohoto balíčku do počítače je třeba tento balíček rozbalit a nahrát jej do rootu paměťové SD karty, která se bude následně vkládat do slotu SD1 v autě.

Pokud máte Columbus s 8″ displejem, tedy musíte pro aktualizaci použít balíček obsahující SKG11, tak zkrácený návod s aktualizací naleznete v tomto příspěvku Aktualizace infotainmentu Columbus MIB2 ve Škoda Superb III.

Paměťová karta by měla být naformátovaná jako FAT32 (stejně jako při aktualizaci map, kterou většina majitelů infotainmentu Columbus ve Škodě Octavia už určitě dělala), jinak jednotka nerozpozná aktualizaci na dané kartě a aktualizace se nespustí.

Pokud nedisponujete komprimačním programem ve vašem PC, můžete k rozbalení použít svobodný komprimační software 7-Zip, který je dostupný ke stažení zdarma na webové adrese https://www.7-zip.org/.

S takto připravenou paměťovou kartou,, na kterou jsme rozbalili stažený aktualizační balíček se můžeme konečně vydat do auta. Při aktualizaci infotainmentu v autě není třeba mít nastartovaný motor ani zapnuté zapalování. Stačí pouze zapnout rádio a mít jistotu, že baterie v autě něco vydrží. Při slabší baterii doporučuji připojit baterii na nabíječku.

Ze slotů SD1 a SD2 před aktualizací vyjměte SD karty, které zde máte případně vložené.

Samotný postup aktualizace jsem natočil a nahrál na Youtube. Proces aktualizace jsem nijak nezkracoval, video se dá kdykoliv posunout. 😉

Touto aktualizací jsem si updatoval infotainment na tuto verzi:

 • SW Train: MHI2_ER_SKG13_P4526
 • SW MU: 1440

Po aktualizaci infotainmentu se objeví v modulu 5F chyba. Auto jezdí i s touto chybou :), pro odstranění této chyby musíte použít například OBDeleven (PRO verzi) nebo jinou automobilovou diagnostiku.

Jak odstranit tuto chybu pomocí aplikace OBDeleven je názorně ukázáno ve videu na Youtube kanále mr-fix.

Dále uvádím hlavní zdroje, ze kterých jsem čerpal:

Pokud tento krátký návod někomu pomohl, tak budu moc rád za zpětnou vazbu třeba tady v komentářích. 😉

Update 13. února 2023

V případě, že je mezi výchozí softwarovovou verzí infotaimnetu a výslednou softwarovou verzí příliš velký rozdíl (jako v mém konkrétním případě), doporučuji po tzv. rozdílovém updatu (běžném updatu), který je popsán výše, provést ještě kompletní update, tzv. full SWDL.

Popíšu zde můj problém, který jsem pomocí tohoto dotatečného updatu odstranil. Možná to někomu pomůže a nebude v tomto tápat jako já.

V autě často používám Android Auto s navigací Waze (radary jsou skoro všude, je to nutnost 🙂 ). Bohužel infotainment v mém autě nepodporuje bezdrátové Android Auto. Neustále připojovat kabel mě nebavilo, tak jsem si do auta dokoupil AAWireless. Výchozí verze softwaru v infotainmentu si s tímto zařízením nerozuměla moc dobře. Pokud jsem připojil telefon přes AAWireless poprvé, tak vše fungovalo správně. Pokud došlo k druhému/třetímu připojení, tzn. AAWireless bylo jakoby „probuzen ze spánku“, tak v navigaci nebyly slyšet hlasové pokyny (hudba normálně hrála) a nefungoval Google Assistent. Taky používání aplikace Telefon bylo dosti sporadické. To byl taky ten největší důvod, proč jsem si řekl, že bych měl zkusit zaktualizovat infotainment v autě.

Po provedené aktualizaci se to možná trošku zlepšilo, ale uvedené problémy stále přetrvávaly. Začal jsem to považovat za vlastnost infotainmentu (inspirace u Microsoftu je více než jasná). Postupně vycházely nové verze firmwaru do AAWireless a aktualizace aplikace, která tuto krabičku nastavuje, zkoušel jsem si s tím hrát, ale problém stále přetrvával.

Chtěl bych tady poděkovat uživatelům fóra na Škoda Home, kde jsem se později o možnosti kompletního updatu dozvěděl. Kdybych to udělal dříve, ušetřilo by mě to spoustu nervů.

Jak na kompletní update, tzv. full SWDL

Nejprve je třeba přes diagnostiku, v mém případě přes OBDeleven, aktivovat tzv. vývojářský režim.

Níže je tento postup názorně ukázán na videu z Youtube kánálu mr-fix.

Po tom, co si zaktivujete vývojářský režim v autě, tak podržte ve Škodovce tlačítko Menu po dobu cca 10 sekund a ke stávající nabídce v servisním menu přibude položka TESTMODE.

Následně zvolte SWDL.

Zaklikněte Software Download Manual Download a pak klikněte na Start Download. Tímto se přepnete do nabídky s Aktualizací SW, kterou už znáte z minula a z paměťové karty, kterou jste použili pro předchozí rozdílovou aktualizaci a kterou jste mezitím vložili do slotu pro paměťovou kartu, zaktualizujte všechny položky, které jsou vám nabídnuty.

Já si tak z původních 8 modulů zaktualizoval modulů 15. Od té doby mi už konečně bezdrátové Android Auto s pomocí AAWireless funguje tak, jak bych si představoval.

41 komentářů u „Aktualizace infotainmentu Columbus MIB2.5 ve Škoda Octavia 3 FL“

 1. Zdravím,

  předem moc děkuji! Byl jsem i v několika škodováckých servisech, zda by mi neupdatovali software a jediné, na co se zmohli, byly mapy.
  Mám Superb III taky s MIB2.5, s podobnou výchozí verzí, s jakou jste začínal vy, tudíž předpokládám, že to půjde v pořádku.
  Mám pouze otázku, zda jste nějak pocítil nefunkčnost těch několika položek? Např. Tuner by znamenalo, že přestalo hrát rádio?

  Ondřej Šmíd

  Odpovědět
  • Ahoj Ondro,
   to N u tuneru před začátkem aktualizace znamená, že se daná položka nebude aktualizovat. Nemusíš se bát, že by daná položka z infotainmentu zmizela. Y znamená, že se bude daná položka aktualizovat a Some, že se bude aktualizovat jen nějaká část z ní.

   Pokud máš Columbus MIB2.5, tak správně volíš verzi s SKG13 v názvu, je to stejné pro Superb i Octavii.

   Aleš

   Odpovědět
  • ahoj, nezkoušel jsem to, ale nejspíš by to mělo taky fungovat, jen ten flash disk budeš muset naformátovat na FAT32, jinak ho Columbus neuvidí,

   pokud to vyzkoušíš, tak budu rád, když mi dáš tady vědět

   Odpovědět
 2. Dobrý deň,
  Chcem sa opýtať či sa dá zohnať sw na jednotku mib 1,myslím tým niečo novšie.
  Ďakujem veľmi pekne za radu

  Odpovědět
  • ahoj Milane,

   zřejmě by to mělo taky jít, ale protože nemám auto s touto jednotkou, tak jsem se tím nezaobíral, nevím jestli tam máš Columbus, Amundsen nebo něco jiného

   v rychlosti jsem našel toto video na Youtube https://www.youtube.com/watch?v=gWXJI8V9OEc – v komentářích se taky doptávají odkud to tvůrce videa stahoval, jsou tam odkazy na ruské fórum, ale stránky už nefungují, nečetl jsem komplet všechny komentáře, možná tam bude zmíněný i jiný funkční web

   zkusil bych hledat na netu podle verze firmwaru, na videu je vidět, že verze pro MIB1 je označena jako „mstd_eu_sk“, možná to tak bude i u tebe, nejrychlejší bude možná zjistit přesnou verzi tvého firmwaru a zeptat se na fóru https://forum.skodahome.cz/ jestli ti někdo neporadí přímo tam, kdo s tím třeba měl už zkušenost

   víc bohužel nevím, ať se daří a ahoj

   Odpovědět
 3. Columbus MIB2.5 u mnie tez aktualizacja ok. Teraz jeszcze kwestia czy na wyswietlaczu miedzy zegarami tez moze moga sie wyswietlac kolory ambient…

  Odpovědět
 4. Ahoj, chci se zeptat a popřípadně poradit pokud by to šlo . Mám tuhle verzi a nevím zda to jde ještě aktualizovat či se obrátit na autorizovaný servis. Předem děkuji za radu . Lukáš
  Aktuální verze : MST2_EU_SK_ZR_P0468T(0468)

  Update : MST2_EU_SK_ZR_P0468T (0468-1)

  Odpovědět
  • Ahoj Lukáši, u těch dvou verzí vidím pouze nějaký desetinkový rozdíl, nevím jestli by to za tu námahu stálo (možná to je ale taky stejné). Ty by jsi měl mít Amundsen nebo Bolero, já si opravdu nejsem jistý, jestli tam není nějaký rozdíl oproti Columbusu při případné aktualizaci, raději bych ti doporučil se zeptat na škodováckém fóru pro tu tvou danou jednotku. Teoreticky by ten postup mohl být stejný, ale já mám zkušenost jen s Columbusem.

   Odpovědět
 5. Ahoj, chystám se na update, je někde třeba seznam změn? Mám teď MHI2_ER_SKG13_P4518_MU1240 a dám stejnou jako ty
  MHI2_ER_SKG13_P4526_MU1440.
  Půjde třeba pak instalace Fec/SWP kódu?
  Díky a hlavně děkuji za podrobný návod.

  Odpovědět
 6. Ahoj Tome, co se ti bude updatovat uvidíš před spuštěním aktualizace v přehledu, přehled změn nikde jinde uvedený není, aspoň o něm nevím.

  Ty kódy by měli myslím jít, já mám od koupi všechno aktivované co jen šlo a k čemu jsem měl hardware v autě, tak jsem to nezkoušel.

  Ať se aktualizace hlavně vydaří. 🙂

  Odpovědět
 7. Ahoj mám Škoda Superb 3 rádio Colombus MIB 2,5 stiahol som si uptdate MHI2_ER_SKG13_P4526
  SW MU: 1440 a hneď na začiatku inštalácie mi napísalo chybu a inštalácia skončila. Skúšal som to viac krát a stále to isté

  Odpovědět
  • Ahoj Andreji,
   ta chyba byla nějak specifikovaná? Nějaká konkrétní hláška se objevila?

   Jakou verzi softwaru tam máš v současné době?

   Balíček se stáhnul korektně, zvládneš ověřit kontrolní sumu MD5?

   Odpovědět
   • Ahoj veľmi pekne ďakujem za takýto návod všetko prebehlo bez problemov až na vymazanie z OBDeleven načítava aj 2 minúty a nechce to prijať aby som závadu mohol vymazat nevieš poradiť? Išiel som z 1125 na 1440 vopred dakujem

    Odpovědět
    • Ahoj Tommi,
     teď mě nic konkrétního nenapadá, mě to fungovalo korektně. To, že ti funguje správně datové připojení v telefonu se spuštěnou aplikací asi nemá cenu připomínat. Předpokládám, že jsi si tu hodnotu spočítal správně a neuklikl se při jejím zadávání. Zkusil bych možná restartovat telefon, případně vypnout auto, zamknout jej a opětovně se připojit. Možná pak ještě udělat kompletní diagnostiku auta, než bych se pouštěl do nějaké změny. Stejnou zkušenost bohužel nemám.

     Odpovědět
     • Hodnotu som skúšal už aj 3x napísať či som sa náhodou nepreklikol vždy tá istá hodnota vybehla. A skúšal som aj zase pojazdiť a skúsiť znovu. A vždy keď robím nejakú zmenu dám kompletne skenovanie. Nič z toho nepomohlo. Škoda, skúsil som chybovú hlasku vymazat na počudovanie sa vymazala tak uvidím či sa neobjaví ale hodnota zostala stará. Dám vedieť ďakujem

   • Ahoj číslo zariadenia je: 565035021E
    Hardware: H55
    Software: 1382

    A hláška sa zobrazila: Chyba aktualizace software. Znova spusťte aktualizace SW.

    Súbor sa stiahol korektne ani pri rozbaľovaní nebola žiadna chyba.
    Čo je MD5?

    Odpovědět
 8. Ahoj, moc se v tom nevyznám, tak se radsi zeptam. Mam verzi mst2_eu_sk_zr_p0456t, je to amundsen nebo bolero nebo neco jineho? Da se na to aplikovat vas navod psany vyse? Moc dekuju za odpoved

  Odpovědět
  • Ahoj Michale, ano, měl by to být Amundsen nebo Bolero. Bohužel nemám přehled jaké verze jsou poslední pro Bolero/Amundsen, doporučím ti proto se raději obrátit na Škoda fórum do patřičné sekce. Teoreticky by to mělo jít asi aplikovat, pokud si stáhneš správný balíček pro své rádio, ale můžou tam být nějaké komplikace, tak to raději zkonzultuj na fóru, já se zaměřil čistě na Columbus, takže o jiných jednotkách vím úplný prd.

   Odpovědět
 9. Ahoj, musím poděkovat za tvůj návod! Vše popsáno srozumitelně a vše proběhlo v pořádku. Stejně mám ale jednu otázku 🙂 Mám také OIII FL 2017 display celosklo 8″ SW co byl v MIB je MST2_EU_SK_ZR_P0363T povedlo se mi aktualizovat na MST2_EU_SK_ZR_P0369T bez problému. Stále mám ale staré menu, kde listuješ jako v albu písniček atd.. (žádné ,,kostky“) Pro moje MIB je stále posun dopředu na SW MST2_EU_SK_ZR_P0468T + …P0475T + …P0478T + …P0480T. Bohužel ani jeden z těchto SW MIB nevezme. Při pokusu o aktualizaci to napíše: Soubor Meta info nebylo možné přečíst (dependencies of update not met). Mohu se tě zeptat, zda nevíš kde by mohl být problém ? Předpokládám že se jedná o vyšší řadu SW ale nechápu proč to nejde.
  Předem Děkuji Robert

  Odpovědět
 10. Super, moc moc díky! Právě jsem aktualizoval z verze:
  MHI2_ER_SKG13_P4523_MU1382
  na
  MHI2_ER_SKG13_P4526_MU1440
  včteně odstranění chyby verze v diagnostice.

  Odpovědět

Napsat komentář