Instalace tabletu Nexus 7 (2012) do auta – software

suzuki_logoV tabletu, který se stal nedílnou součástí mého auta, není původní ROMka, protože tato není příliš vhodná pro provoz v autě.

Pro nahrání jiné ROMky je třeba tablet nejprve rootnout. Jak to udělat za pomoci Nexus Root Toolkitu je popsáno v mém předchozím článku Jak získat root v tabletu Nexus 7 přes Nexus Root Toolkit v1.5.4, návod je to sice už vousatý, ale postup je stále stejný.

Po tom, co se povede tablet rootnout, tak zbývá jen nahrát alternativní ROMku. Jak to lze provést, jsem popsal dříve v článku Instalace Paranoid Android 4.0 BETA (Android 4.4 KitKat) na Nexus 7 (Wi-Fi, 2012). Pro tablet použitý v autě není však Paranoid Android vhodný. Já jsem si nakonec vybral AutoDroid, což je ROMka vycházející ze SlimKatu dále upravená pro použití v autě.

V případě, že máte v tabletu nainstalovaný Android 5.0/5.1, tak musíte pro instalaci AutoDroidu nejprve provést přes Nexus Root Toolkit downgrade na verzi 4.4.4.

Protože Nexus 7 (2012), který jsem použil v autě nemá 3G modul, ale jen Wi-Fi, tak jsem použil verzi označenou jako Grouper version, pokud by někdo chtěl použít tablet s 3G modulem, tak by musel zvolit Tilapia version.

AutoDroid nefunguje korektně s poslední verzí TWRP recovery, pro správné fungování je třeba provést downgrade TWRP recovery na verzi 2.8.3.

Po stažení TWRP recovery – TWRP – Grouper version pro Wi-Fi verzi nebo TWRP – Tilapia version pro 3G verzi, spusťte NRT a zde vyberte Advanced Utilities >> Launch, čímž se otevře doplňkové okno NRT, kde přes tlačítko Manual Input >> Launch CMD Prompt spusťte příkazový řádek.

V otevřeném okně s příkazovým řádkem uvidíte cestu k adresáři (…\WugFresh Development\Nexus Root Toolkit\data), do kterého nahrajte staženou TWRP recovery, soubor s recovery přejmenujte na twrp.img.

Přes příkazový řádek restartujte tablet do fastboot módu:
adb reboot bootloader

Nainstalujte požadovanou recovery:
fastboot flash recovery twrp.img

A nakonec restartujte tablet:
fastboot reboot

Teprve až budete mít takto upravený tablet, tak můžete instalovat AutoDroid.

V době instalace tabletu do Swiftu byla poslední dostupná verze AutoDroidu označená číslem 1.2. Odkaz na stažení lze najít na výše odkazových vláknech na xda-developers.com, v mém případě to byla verze Grouper. AutoDroid nemá v sobě integrované Google Apps, proto je třeba současně se samotnou ROMkou nainstalovat i gapps, které si můžete pro AutoDroid v1.2 stáhnout ze www.slimroms.net. Osobně jsem si vybral mini gapps.

Protože zabudování tabletu do Swiftu, alespoň v mém případě, znepřístupní tlačítko on/off, tak byla provedena ještě menší úprava v ROMce, tak aby se dal tablet zapnout bez přístupu k tomuto tlačítku. Tablet se po této úpravě zapne pokaždé, když na svém vstupu zaregistruje napájení.

K této úpravě jsem využil Nexus Root Toolkit , kde jsem si přes Advanced utilities >> Launch otevřel doplňkové okno NRT a tady přes tlačítko Reboot bootloader restartoval tablet do bootloaderu, poté spustil přes tlačítko Manual Input >> Launch CMD Prompt příkazový řádek a zadal:

fastboot oem off-mode-charge 0

Pokud bych se chtěl této úpravy zbavit, tak by mělo stačit ve zvoleném příkazu nahradit 0 číslem 1.

Mezi největší výhodu AutoDroidu patří integrovaný správce napájení. Ten umožňuje uspat tablet do stavu, kdy má minimální odběr. Ze spánku lze pak tablet dostat do provozuschopného stavu za cca 5 sekund. Mě se tablet takto uspí pokaždé, když přestane detekovat napájení, či-li když vypnu klíček od zapalování v autě. Ve spánkovém režimu by tablet při plně nabité baterii vydržel cca 30 dní. Tato vlastnost je označena jako Fixed Installation Mode. Správce napájení má i další vychytávky, kupříkladu umožňuje přidat si vlastní animaci při uspávání tabletu. Animace si nemusíte vytvářet sami, ale můžete si stáhnout už dopředu vytvořené. Odkaz na stažení najdete zde. Já nakonec využil „pouze“ animaci pro uspání tabletu, jak můžete vidět na videu.

Další vítanou vlastností je Fastcharge in Host mode, což je velmi rychlé nabíjení tabletu přes OTG kabel. Více je popsáno na oficiálním vlákně fóra pro AutoDroid na xda-developers.com, na které jsem už dříve odkazoval.

Aby správce napájení korektně fungoval je třeba mu povolit Root přístup. Root je ve výchozím nastavení AutoDroidu zakázán, pro povolení musíme zpřístupnit v Nastavení položku Pro vývojáře. Toto provedeme přes Nastavení >> Informace o tabletu >> 7x klikneme na Číslo sestavení.
Nyní v položce po vývojáře povolíme Root přístup, kde zvolíme Aplikace a ADB.

V AutoDroidu si můžete jednoduše přidat tlačítka do navigační lišty, kromě standardních tlačítek to mohou být třeba předchozí skladba, play/pause, následující skladba, hlasitost- a hlasitost+.

Níže si můžete porovnat naběhnutí tabletu při úplném vypnutí, rozdíl oproti probuzení je dost markantní.

Přikládám ještě malou ukázku přesnosti GPS. Ta je podle mě pro navigaci v autě více než dostatečná.

No a teď malá ukázka asi toho nejčastějšího pro co tablet v autě využívám. Hudba z Google Play a navigace Waze. Protože je Waze on-line navigace a já mám tablet pouze s Wi-Fi, tak data dostávám do tabletu přes Wi-Fi hotspot z telefonu.

A nakonec video s malou prohlídkou programů v tabletu a základní funkčnost AutoDroidu.

Oproti minulému týdnu jsem trochu pozměnil domovskou obrazovku tabletu. Po usilovném hledání jsem našel fórum, kde se tvůrce velmi vkusně upravené domovské obrazovky podělil o své know how. 😀 Odkaz najdete na www.mp3car.com.

Já osobně se moc nekamarádím s Photoshopem, takže jsem si poskytnutá data převedl do vrstev a s těmi dál pracoval v GIMPu.

Pokud by měl někdo zájem o pozadí upravené pro Nexus 7 (2012) s rozlišením 1280×800, tak jej dávám k dispozici:

K tomu, aby jste měli kompletní informace, tak bych měl ještě uvést, že jsem použil Nova Launcher, u kterého jsem v Nova nastavení >> Plocha >> Mřížka plochy nastavil u řádků hodnotu na 5, u sloupců hodnotu na 12 a zakliknul jsem volbu Umísťování podle jemnější mřížky. Díky tomuto bylo možné umístit ikony do mřížky tak, jak je vidět na horním obrázku. Ikony byly do plochy umístěny jako widgety programu Desktop VisualizeR.

Problémy, které se prozatím vyskytli s instalací tabletu do auta:

 • při zapojení CarPC Joycon EXR k tabletu je ovládání na volantu detekováno systémem jako externí klávesnice, což znemožňuje psát na softwarové klávesnici, lépe řečeno, tato se vůbec neobjeví a je třeba jít po každém probuzení, rebootu do nastavení a tam vypínat hardwarovou klávesnici – řešení je použití Hacker’s Keyboard, u které lze v jejím nastavení zapnout volbu Show soft keyboard
 • pokud dojde k vypnutí displeje, tak CarPC Joycon EXR přestane fungovat – řešení je zakázat vypínání displeje při nečinnosti
 • CarPC Joycon EXR přestává po cca 15 – 20 min fungovat, tzn. tlačítka na volantu poté nefungují, je to způsobeno vyšším napětím na vstupu, musel jsem snížit napětí na měniči z původních 5,2 V na 5 V – tímto byl problém odstraněn, musím hledat hranici, při které se bude tablet dostatečně dobíjet a zároveň budou fungovat tlačítka na volantu – na konečném řešení se usilovně pracuje
 • v reproduktorech se při „listování v tabletu“ objevuje slabý nepravidelný šum, pokud hraje hudba či jede člověk v autě, tak je to neslyšitelné, prozatím zjištěno, že šum není od zdroje (měniče), ale je způsobený zřejmě procesorem tabletu při zátěži – bude nutné použít odrušovač signálu, zatím probíhá hledání nejvhodnějšího kandidáta – na konečném řešení se usilovně pracuje

35 komentářů u „Instalace tabletu Nexus 7 (2012) do auta – software“

 1. Ahoj prosímtě snažím se také takle upravit tablet nexus7 stím že mám odlišnou verzi než tady je návod a mám verzi TWRP – Tilapia. Pozadání příkazů a nahrání recovery se mi povedlo dostat recovery na označení 2.8.3 potom když jsem se pokoušel nahrát systém stím že ještě než jsem ho začal instalovat jsem udělal wipe dalvik,data,cache. a potom jsem dal instalovat přez recovery rom AutoDroid-tilapia-4.4.4.build.1.2 kterou jsem si stáhnul na XDA + kromu ptřebné gapps na Tilapia. Bohužel když jsem dal zase aby se rebootnul systém zase mi to načetlo android 4.4.4. a nikoliv autodroida a ještě mi tyto aplikace gapps psaly že byly ukončeny. Prosím o menší radu co jdem kde mohl udělat špatně? Všechno jsem jel podle návodu už asi 5x ale nedaří se 🙁 děkuji moc a byl bych moc rád za nějakou radu.

  Odpovědět
  • ahoj, při nahrávání jiné ROMky musíš udělat wipe i položky System (+ těch co jsi už dělal, tzn. Dalvik Cache, Cache a Data), z tvého popisu mám pocit, že jsi na to zapomněl

   Odpovědět
 2. Opravu jsem provedl a nyní sistém naběhl bez problémů. Jenom tet ještě jak se dá udělat abych měl při tabletu na bok místo těch tří základních funkcí jako je zpět, menu, a smazání otevřeným app. a abych tam měl ještě přidanou hlasitost a play a podobně jako to je tady na obrázku? popřípadě napiš na email pokd se ti nechce psát sem děkuji.

  Odpovědět
 3. Dobrý den zkoušel jsem udělat ten Fixed Installation Mode a Fastcharge in Host mode jestli to je tedy ta aplikace co je v nastavení pojmenovaná jako USB-Power Event Manager tak po zadání příkazů to stále nejde. po kedé co v té aplikaci nastavím aby to bylo zapnuté tak se to po vyjetí z aplikace ukončí 🙁 Dyštak napište na email děkuji

  Odpovědět
  • Power Event Manager (správce napájení) vyžaduje při svém prvním spuštění práva roota, pokud jsi to nepovolil, tak nebude fungovat korektně a nastavení si „nezapamatuje“

   v nastavení AutoDroidu najdeš položku s root oprávněním, kde si to můžeš překontrolovat, případně povolit, přenastavit, …

   Odpovědět
 4. Ahoj. Instaloval som podla tvojho postupu mam root a pridelene prava power event manageru a tak ako pise Meccornik nikdy si nezapamata co tam pozapinam. Dalsia vec ako si pridal vizualizaciu vypinania? Kde sa to aktivuje? Ja som ju vlozil v power managerovi ale dalej nwm co s tym.

  Odpovědět
  • Ahoj,
   (nejen) s Meccornikem jsem to řešil dál po emailu, kdyby to bylo přes komentáře, tak se teď nemusím opakovat. 🙂

   U něj byl problém v tom, že měl novější verzi TWRP, nakonec ji musel downgradovat na 2.8.3, jak jsem pak doplnil zde na stránku (v tom šedém rámečku nahoře).

   Tu vizualizaci napájení jsi připojil správně, ale musíš mít ještě tu nižší verzi TWRP a tablet musíš mít připojený přes OTG kabel. Nestačí jej mít napájený přes klasický kabel z nabíječky, musíš mezi něj a tablet vložit OTG kabel.

   Odpovědět
   • Tak som to downgradol a teraz musim zmazat slimkat a instalovat znova aby siel tak ako ma ? Inac usb host po pripojeni otg zacne fungovat automaticky alebo treba niekde nieco zaskrtnut pripade nejaky program na to alebo ako to zaktivujem? Najlepsie keby si mi poslal mail ze doriesim par veci do ktorych sa zrejme rozumies ovela viac ako ja. Dik

    Odpovědět
    • tou novou instalací si nejsem jistý, zřejmě není potřebná, nezkoušel jsem všech 100 možných variant postupů, napsal jsem jeden a doufal jsem, že se jej případný následovník bude držet

     OTG začne fungovat automaticky, jen je třeba po připojení tabletu na OTG provést připojení, odpojení a opětovné připojení napájení, je jakoby vždy mezi změnou (s OTG/bez OTG) seklý, tak se to musí dělat takto „složitě“

     no vzhledem k tomu, že se už po několikáté opakuju v tom co jsem už psal lidem do emailu, tak preferuju komentáře tady pod článkem, možná to pomůže někomu dalšímu a nebudu pak muset znovu odpovídat na tu stejnou věc, nemám zrovna času nazbyt 🙂

     Odpovědět
     • Tak skusil som to bez reinstall ziadna zmena tak som preinstaloval a znova rootol a uz si to pamata tie zmeny co zaskrtnem. Akurat ze mi tento novonainstalovany system uz dva krat spadol mozno toeste raz preinstalujem ak to bude padat. Tak dufam ze ked pride ten otg ze bude fungovat a konecne to budem moct skladat do auta. Chcel som sa cez mail opytat na dvb-t dongle ci uznsi dorabal. Ja mam doma uz jeden zatial nemam ale otg kabel. Mam usb rozdvojku na 4 porty. Potiahne to alebo bude treba externe napajany usb hub? Dik

 5. 2 Babrak77:
  u takovéto přeinstalace doporučuju raději udělat ještě wipe i položky systém, jak mám uvedeno tady https://www.aldacerny.cz/2014/01/instalace-paranoid-android-4-0-beta-android-4-4-kitkat-na-nexus-7-wi-fi-2012/ v šedém rámečku ke konci článku, je možné, že to způsobuje ty tvé neočekávané pády

  koupil jsem si dvb-t dongle, ale napájení z USB rozdvojky v autě bylo nedostatečné, bylo třeba používat externě napájený usb hub, tak jsem to nakonec dál neřešil a zůstal jsem u své Google Music a na dvb-t dongle jsem se vyprdnul

  Odpovědět
 6. Ano samozrejme som vymazal aj system aj cache vsetky ale prerusilo mi komunikaciu ked som rotoval nanovo tak mozno tam sa nieco pokazilo. Uvidim ked bude padat tak preinstalujem ved je to otazka par minut. Ja v aute nechavam aj povodne radio ale ma strasne blby prijem preto som chcel poriesit takto cez tablet kupit lepsiu antenu ale tak asi dokupim kvalitnu antenu do auta a spojazdnim to cez autoradio a tablet bude na mp3 a navigaciu a podobne . Inac ako to v zime je s tou baterkou nevybyja sa rychlo , nestraca rychlo zivotnost ?

  Odpovědět
 7. Ahoj znova . Nevedel by si mi poradit ako pridam aj uvodnu vizualizaciu ? funguje len pri vypnuti napajania. Pri zapinani sa len od blokuje. dik

  Odpovědět
  • ahoj,
   měl jsem to tu nepřesně napsáno, už jsem to poupravil

   úvodní animaci přes power event manager nezměníš, to bys musel udělat zásah přímo do romky (na xda by měl být někde návod), ale to bys změnil jen animaci při bootování, už jsem se v tom delší dobu nehrabal a tablet mám momentálně „v nemocnici“, takže lovím hodně z paměti, animace při probuzení nejde IMHO změnit

   Odpovědět
 8. Skoda ale nevadi. Pocuj flashku ked mam zapojenu a vypnem napajanie tak ju odpoji a zas ked zapnem tak to dost dlho nacitava . Neda sa to nejak nastavit aby to usb bolo akokebyvstale pripojene ? A DVB-T dongle funguje ale len kym bolo napojene priamo na otg tak uvidim mozno kupim externe napajany hub a poriadnu antenu neh to spojazdnim. Ohladom canbus prevodnika a joycom nevies nieco ? Nikde som nenasiel aky prevodnik by zrobil z canu vystup pre joycon:-(

  Odpovědět
 9. Zdravím, mám problém, po rootu a všem ostatním jsem se konečně dostal k před istalací na autodroid, ale z nějakého mě neznámého důvodu jsem při zapínání načítá pouze slimkat který problikává a nic dalšího tablet už nedělá. Nevíte co s tím?

  Odpovědět
 10. Měl jsem tam verzy 4.2.0, asi ne, jen jsem to rootnul a potom přes nexus root toolking dal laung—-> flash zip a dal jsem tam ten rar soubor na který jste dal odkaz.

  Odpovědět
  • přes NRT si při rootování musíš nahrát do tabletu i alternativní recovery (zřejmě jsi to neudělal), v současně době ti tam ale NRT nacpe novější verzi, Autodroid potřebuje starší verzi, tu pak budeš muset ponížit

   v tvé stávající situaci doporučuju přes NRT návrat na originální romku ve verzi 4.4.4 – to uděláš v NRT přes Flash to Stock (OEM lock už pak nedělej)

   následně udělej root i s alternativní recovery (twrp) – měla by být výchozí, která se ti přes NRT nainstaluje do tabletu

   TWRP recovery pak sniž na verzi 2.8.3 (návod zde na stránce)

   přes TWRP recovery pak nahrej do tabletu Autodroid i s GApps, návod jak pracovat s TWRP recovery je tady https://www.aldacerny.cz/2014/01/instalace-paranoid-android-4-0-beta-android-4-4-kitkat-na-nexus-7-wi-fi-2012/ akorát si v návodě zaměň balíčky s ROMkou a GApps na ty pro AutoDroid

   Odpovědět
 11. Ahoj, mohl by jsi mi prosím poradit
  všechno jsem udělal podle tvého návodu,ale tablet se po přerušení napájení neuspí, správce napájení si nastavení pamatuje

  Odpovědět
 12. 1) 2.8.3.0
  2) ano, dle aplikace je tablet rootnutý
  3) tablet mám připojený přes USB vstup na autorádiu (zkoušeno i doma, po odpojení z nabíječky se neuspí)

  Odpovědět
  • chyba teda bude nejspíš v bodu č. 3, tablet musí být připojený přes OTG kabel (jsou v něm propojeny piny, z hlavy ti neřeknu přesně které, stačí googlit), propojení přímo přes klasické USB pro uspání a probuzení nefunguje

   Odpovědět
 13. OTG kabel mám, ale protože otg kabel má usb vstup a nabíjecí kabel má mikro usb, tak to musím zredukovat

  Odpovědět
 14. Pocuj aldo81. Trochu som rozmyslal ako vyriesit problem s baterkou. Kedze som dost dobry rozbijac tabletov tak mam doma tri . Tak som si povedal pokazim jednu baterku nic sa nedeje tak som strihol plosak napajkoval dva vodice a pripojil tablet priamo do auta na 4,2 voltu to funguje korektne baterka ukazuje 100% a funguje aj otg zapinanie takze tablet ma vyriesene zimne letne dni 🙂 Akurat sa chcem opytat nevies aky odber to moze sposobit v rezime spanku ? aby mi to nevytrieskalo baterku v aute napr 😀 Dik ak nahodou vies daj vediet 🙂 A ten Dongle si stale nedorobil ? ja uz to planujem dat do stredovej konzoli tak chcem poriesit aj FM prijem . dikec

  Odpovědět
  • ahoj, změřené to nemám, co jsem zkoušel režim spánku v tabletu s připojenou baterkou, tak se baterka vybila za cca 4-5 týdnů, ale to bych z větší části připisoval běžnému vybíjení baterie tabletu, pokud budeš jezdit pravidelně autem, tak bych v tom problém neviděl

   dongle jsem nedělal a ani jej už dělat nebudu, mám Google Music

   bohužel v současné době nemám ani tablet v autě, chci předělat uchycení, ale nějak se mě nedostává času a chuti 🙂

   Odpovědět
 15. Zdravím páni, mám otázočku. Používam tablet v aute už dlhšiu dobu, najviac pri torq aplikácii ktorá musí mať blluetooth aj GPS a sem tam si ešte pustím hudbu tak sa dosť často stáva že to proste nestíha dobíjať. Napadla ma kombinácia „mať to vo vypnutom stave na batérii tabletu keď zapnem zapaľovanie dá to priamo na dosku 4,2V, batéria by sa nabíjala cez OTG a tablet by fičal priamo z baterky auta. Bolo by to takto možné alebo je to odpáli tablet :D.

  Ďakuujem

  Odpovědět
  • osobně si myslím, že nemůžeš kombinovat obě dvě možnosti, tzn. pokud by jsi chtěl dobíjet tablet přímo přes desku, tak by jsi musel odstranit baterii natrvalo

   Odpovědět

Napsat komentář