Instalace Elelinux-7.1.0-RC1-Hero-v3.5 (Android 2.3.7) na HTC Hero (GSM)

Už je to nějaký pátek, kdy jsem do svého již obstarožního telefonu HTC Hero nahrál CyanogenMod 6.1. Postup, podle kterého jsem updatoval původní Android 2.1 s prostředím HTC Sense na takřka čistý Android 2.2.1, jsem po delším hledání našel na CyanogenMod Wiki – postup je na můj vkus trošku složitější, dá se ale výrazně zjednodušit za pomoci programu ROM Manager, neboť část týkající se instalace vlastní Recovery Image udělá tento program takřka na jedno kliknutí.

Po takřka roce používání stabilní CyanogenMod 6.1 jsem se rozhodnul vyzkoušet něco s novější verzí Androidu, vzhledem k dobrým ohlasům jsem nakonec zakotvil u Elelinux ROM. Esa Laukkanen tvůrce Elelinuxu je, pokud se nepletu, i hlavní maintainer CyanogenModu pro HTC Hero. Jelikož Elelinux ROM vychází z CyanogenModu, tak naštěstí neobsahuje prostředí HTC Sense, které sice pěkně vypadá, ale zato neskutečně zvyšuje paměťové nároky.

Pro všechny, kteří vlastní telefon HTC Hero a touží po novější verzi Androidu jsem se pokusil sepsat v několika bodech postup, jak přejít z oficiální ROM od výrobce na neoficiální Elelinux ROM. Z oficiální ROM jsem přešel již skoro před rokem, proto doufám, že neuvedu v návodu nějaké nepřesnosti, pokud by se přesto nějaké objevily, tak mě na to, prosím, upozorněte pod článkem.

Upozorňuji, že touto úpravou přicházíte o záruku na svém telefonu! Současně se i zříkám jakékoliv odpovědnosti za to, co se vám s telefonem stane.

Otřepaná fráze, ale napsat jsem to sem musel. 🙂

 1. Nabijeme telefon, v návodech se uvádí alespoň na 70%, při flashování ROM nesmí být telefon připojený kabelem k PC, pamatujte na to!
 2. V telefonu musíme mít ROOT – já jej měl již z minula, nemusel jsem se s tím posledně zdržovat, pro HTC Hero můžu doporučit aplikaci Universal Androot, která byla ještě před pár měsíci v Android Marketu, momentálně tam již není, ale dá se stáhnout třeba na freewarelovers.com.
 3. To nejdůležitější je u flashování ROM provést zálohu. Já většinou pro jistotu zkopíruji obsah SD karty do počítače (nesmím při tom zapomenout na skryté soubory), telefonní seznam mám synchronizován s Google účtem, takže ten vůbec neřeším, na zálohu aplikací, uživatelských nastavení, případně i telefonních kontaktů doporučuji Titanium Backup, ten potřebuje ke svému běhu oprávnění ROOTa (=superuživatele), který jsme získali v předchozím bodě.
 4. Stáhneme Elelinux ROM, nejnovější Elelinux ROM najdeme vždy na XDA fóru, tento návod se týká instalace Elelinux-7.1.0-RC1-Hero-v3.5, proto si stáhneme Elelinux-7.1.0-RC1-Hero-v3.5.zip. Daný ZIP archiv umístíme do rootu (=kořenového adresáře) SD karty v telefonu.
  U staženého souboru by jsme neměli zapomenout provést kontrolní md5sum součet a porovnat jej s tím, který je uvedený na XDA fóru – v tomto případě musí shodovat s číslem f6e123690a1f6cf6e9b34124e6e93179.
 5. Nainstalujeme ROM Manager z Android Marketu – aplikace ROM Manager požaduje ke své činnosti práva ROOTa (=superuživatele), musíte jí proto tyto práva přidělit – budeme na to dotázáni několikrát za běhu ROM Manageru, stačí to pouze odsouhlasit.
 6. V ROM Manageru vybereme první položku Flash ClockworkMod Recovery, potvrdíme náš typ telefonu a dáme aplikaci práva superuživatele – jen upozorňuji, ClockworkMod Recovery se bude tahat přes wifi/data, proto musí fungovat připojení k internetu.

  Tímto jsme nahradili původní Recovery požadovanou ClockworkMod Recovery.
 7. V ROM Manageru vybereme Install ROM from SD Card a v nově otevřeném okně vybereme Elelinux-7.1.0-RC1-Hero-v3.5.zip z rootu SD karty, který jsme si tam předtím nahráli.


  ROM Manager se nás dotáže, zda-li chceme provést zálohu existující ROMky (Backup existing ROM), což zaklikneme, rovněž zaklikneme i to, že chceme provést promazání dat a paměti (Wipe Data and Cache) případně promazání Dalvik paměti (Wipe Dalwik Cache) – doporučuji provést promazání ve všech případech.Telefon se nám zrestartuje a v Recovery Modu provede vše potřebné. Flashování na novou ROM v žádném případě nesmíme přerušit, na telefon se během flashování díváme z uctivé vzdálenosti.

Tímto by mělo být vše hotové a po nabootování by jsme se měli těšit z nového Androida 2.3.7 na telefonu HTC Hero.

Flash rádia (firmware pro gps, wi-fi, bluetooth)

Nakonec je ještě dobré flashnout rádio, postup je opět popsán několika způsoby na CyanogenMod Wiki, telefon bude fungovat i s původní verzí rádia, s novější verzí by měl telefon získat lepší vlastnosti co se týká signálu či výdrže baterie.

Verzi rádia zjistíme v telefonu přes

Menu->Nastavení->Info o telefonu->Verze základního pásma


Poslední verzí pro HTC Hero (GSM) je verze s označením 65.18.55.06SU_6.35.17.03, která v České republice funguje bezproblémově, v případě zjištění, že máme nižší verzi, je dobré provést flash rádia. Odkaz na stažení najdeme jednak na CyanogenMod Wiki nebo na fóru Villain Rom.

Postup pro flash rádia shrnu do dvou bodů.

 1. Stáhneme poslední verzi rádia určenou pro HTC Hero (GSM) a uložíme ji do rootu SD karty v telefonu.
 2. V ROM Manageru zvolíme Install ROM from SD Card a vybereme zip soubor s rádiem a postupujeme dle instrukcí v ROM Manageru. Nakonec provedeme reboot telefonu, ke kterému budeme vyzváni.